Back to Top
| Internal | |
| Product colour | Gold |
| Disc loading type | Tray disc loader |
| Mounting | Horizontal |
| Purpose | Desktop/Notebook |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 2.0 |
| Disc types supported | CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R DL, DVD-RAM |
| Drive device, buffer size | 0.75 MB |
| Burst transfer rate | 60 MB/s |
| DVD-ROM transfer rate (sustained mode) | 11.08 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 60 h |
| CD write speed | 24 x |
| CD rewrite speed | 24 x |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD-R write speed | 6 x |
| DVD-RAM write speed | 5 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 8 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| DVD-RW write speed | 6 x |
| CD read speed | 24 x |
| CD-RW read speed | 24 x |
| CD-R read speed | 24 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD-RAM read speed | 6 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| DVD-RAM access time | 260 ms |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 141 mm (5.5 ") |
| Depth | 136.5 mm (5.32 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Bundled software | Power2Go, PowerBackup, YouCam, LabelPrint, Norton internet Security |
| Cables included | USB |
| Quantity | 1 |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
