Back to Top
| Internal | |
| Product colour | Silver |
| Disc loading type | Tray disc loader |
| Optical drive type | DVD-ROM |
| Interface | USB 3.0 |
| Disc types supported | CD-DA, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-ROM, DVD-RW |
| Drive device, buffer size | 0.75 MB |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| CD write speed | 8 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 24 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| DVD-RW write speed | 6 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| CD read speed | 4 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| DVD-RAM access time | 260 ms |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Starter, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Home Basic, Windows XP Home |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Width | 141 mm (5.5 ") |
| Depth | 136.5 mm (5.32 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
