Intel Core i5-1135G7 (8MB Cache, 2.4GHz), 8GB LPDDR4x-SDRAM, 512GB SSD, 33.8 cm (13.3") Full HD 1920 x 1080 Touch, Intel Iris Xe Graphics, WLAN, Webcam, Windows 10 Home
Its sleek NanoEdge display and 360° ErgoLift hinge make the ZenBook Flip 13 extra compact, and the super-slim 13.9 mm chassis houses a wide range of I/O ports for easy connectivity.
Its Intel® Core processor delivers smooth performance for mobile productivity and creative visuals.
The versatile and powerful all-rounder that’s your perfect business or creative partner is the ZenBook Flip 13.
The ZenBook Flip 13 is designed for effortless portability. It’s surprisingly light — just 1.3 kg — and a mere 13.9 mm thin, so it’s perfect for on-the-go productivity and creativity. Even with its super-slim design, the ZenBook Flip 13 is packed with I/O options: with HDMI, USB Type-A, and two Thunderbolt 4 USB-C® ports, it’s the world’s thinnest convertible laptop with such an impressive list of ports!
Extreme battery life
Its fast-charge technology lets you recharge to 60% capacity in as little as 49 minutes, so you can be up and running quicker than ever.
Asus USB-C Easy Charge lets you use a wide range of standard USB-C chargers for convenient charging on the go.
Artists, photographers, and designers will love what the NanoEdge display combined with the optional ASUS Pen can offer.
The touchscreen is as smooth as silk and supports the ASUS Pen's 4096 levels of pressure sensitivity. This gives you a better experience and makes the ZenBook Flip 13 the best choice for casual creativity, taking notes, and editing in any app that supports it.
The versatile ZenBook Flip 13 offers uncompromising performance.
Every component has been selected and tuned to deliver the best possible performance.
The result is a compact, ultraportable powerhouse that’s faster than ever before. No matter how hard the task, its new generation of processing power always gives the smoothest experience.
| Product colour | Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display diagonal | 13.3 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor family | Intel Core i5-11xxx |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 MHz |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio system | SonicMaster |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Infrared (IR) camera |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | |
| Full-size keyboard |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel 64 | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel TSX-NI | |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Embedded options available |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 67 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Password protection | |
| Password protection type | BIOS, User |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 211 mm (8.23 ") |
| Height (front) | 11.9 mm (0.46 ") |
| Height (rear) | 13.9 mm (0.54 ") |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| 2.4 | |
| 28 | |
| Y | |
| 16:9 | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
