Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Realtek |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 70 mm |
| LED indicators | Y |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Noise level (idle) | 18.6 dB |
| Browser supported | Microsoft Edge, Firefox, Chrome |
| Access Control List (ACL) | |
| Share folder access right management | |
| Web-based management | |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Operating system installed | ADM |
| Operating system version | 4.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Other operating systems supported | FreeBSD, UnixWare |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 65 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 13.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 114 mm (4.45 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK, KCC, BIS, CCC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
