Back to Top
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1, JBOD |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Processor model | RTD1619B |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Realtek |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Ethernet LAN | |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 92 mm |
| LED indicators | Y |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 14.6 dB |
| USB copy function | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Access Control List (ACL) | |
| On/off switch |
| Power supply unit (PSU) capacity | 60 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 108 mm (4.21 ") |
| Depth | 232.7 mm (9.08 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 1280 g (2.82 lbs) |
| External power adapter | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Realtek |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.