Back to Top
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Storage drive interface | M.2 |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10 |
| Online RAID migration | |
| Online RAID expansion | |
| RAID rebuild | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Processor model | N5105 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor threads | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 8 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| WLAN adapter supported | |
| Link aggregation | |
| Dynamic DNS (DDNS) | |
| Supported network protocols | CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Audio in/out | |
| USB port |
| Chassis type | Compact |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 80 mm |
| LED indicators | Y |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, USB drive |
| Multilingual support | |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Noise level | 18.7 dB |
| Third-party support | |
| Snapshot | |
| Built-in iTunes server | |
| Remotely operated | |
| Access Control List (ACL) | |
| Password authentication | |
| Built-in FTP server | |
| Disk scan | |
| Web-based management | |
| Browser supported | Firefox, Chrome, Safari, Microsoft Edge |
| S.M.A.R.T. support | |
| Security algorithms | FTPES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Share folder access right management | |
| Network Time Protocol (NTP) client | |
| Built-in BitTorrent client | |
| System log |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 65 W |
| Power consumption (typical) | 18.2 W |
| Power consumption (sleep) | 0.83 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Width | 308.26 mm (12.02 ") |
| Depth | 193 mm (7.53 ") |
| Height | 48.3 mm (1.88 ") |
| Weight | 1350 g (2.98 lbs) |
| External power adapter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| 3 | |
| Intel | |
| CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
