Back to Top
| Storage drive capacity | 4000 GB |
| Total installed storage capacity | 4 TB |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Internal memory | 1 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| On/off switch | |
| Browser supported | Google Chrome®, Firefox®, Microsoft Edge®, Safari® 14 and above |
| Reset button |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| Power consumption (typical) | 7.85 W |
| Power consumption (HDD standby) | 1.65 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 62.6 mm (2.44 ") |
| Depth | 196.3 mm (7.66 ") |
| Height | 148 mm (5.77 ") |
| Weight | 820 g (1.81 lbs) |
| External power adapter | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, EAC, UKCA, KC, VCCI, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.