Back to Top
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5, M.2 " |
| Number of M.2 (M & B) slots | 4 |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Processor model | N5105 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor threads | 4 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 120 mm |
| Built-in display | |
| Display type | LCD |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| Noise level | 18.1 dB |
| Browser supported | Firefox, Chrome, Safari, Microsoft Edge |
| Operating system installed | ADM |
| Operating system version | 4.1 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Power consumption (typical) | 48.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.81 W |
| Power consumption (HDD standby) | 27.7 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 233 mm (9.09 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 185.5 mm (7.23 ") |
| Weight | 4400 g (9.7 lbs) |
| Intel 64 | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Idle States |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK, KCC, BIS, CCC, UKCA |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
