Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Online RAID migration | |
| Online RAID expansion | |
| RAID rebuild | |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Bad block scan |
| Processor model | AL324 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 1 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Internal memory | 2 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP client | |
| DHCP server | |
| Jumbo frames support | |
| iSCSI support | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Link aggregation | |
| Load balancing system | |
| Supported network protocols | PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt |
| WLAN adapter supported |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 40 mm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Buzzer | |
| Multilingual support | |
| Noise level | 38 dB |
| Snapshot | |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer 10+, Apple Safari 7+, Google Chrome |
| On/off switch | |
| System log | |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Web-based management | |
| Reset button | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Access Control List (ACL) | |
| Hot spare | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| USB copy function | |
| Built-in FTP server |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.4.3 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 39.558 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Width | 439 mm (17.12 ") |
| Depth | 499 mm (19.46 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 6530 g (14.4 lbs) |
| Package weight | 9530 g |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 28 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Annapurna Labs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.