Back to Top
| Megapixel | 2 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Full HD | |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@60fps |
| Supported video modes | 1080p |
| Video formats supported | MPEG, YUY2 |
| Diagonal field of view | 95 ° |
| Built-in microphone | |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| Sensor type | CMOS |
| Cable length | 1.5 m |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 95 mm (3.71 ") |
| Depth | 45.8 mm (1.79 ") |
| Height | 53.6 mm (2.09 ") |
| Package width | 249 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Package height | 382 mm |
| Package weight | 297 g |
| LCD clamp |
| USB powered | |
| Privacy shutter |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.