Back to Top
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Compatibility | All iPads and Samsung Tablets |
| Maximum tablet thickness supported | 8 mm |
| Covered front camera | |
| Covered home button | |
| Reinforced charging cable | |
| Cable management | |
| Powered USB | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 176 mm (6.86 ") |
| Height | 293 mm (11.43 ") |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Stand width | 220 mm |
| Stand depth | 176 mm |
| Stand height | 293 mm |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 293 mm |
| Package weight | 2000 g |
| Mounting bracket(s) included | |
| Screws included | |
| Manual |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.