Back to Top
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Host interface | PCI Express x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Card form factor | Half-height (low-profile) |
| External mini-SAS ports | 2 |
| SSD support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Maximum supported storage capacity | 64 TB |
| RAID Level Migration | |
| Online Capacity Expansion | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| S.M.A.R.T. support | |
| Number of devices supported | 240 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1251284 h |
| Built-in processor | LSISAS2208 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Processor family | Dual-Core |
| Voltage | +3.3/+12 V |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.