Back to Top
| Colour | |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 120000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle | 0 - 12000 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 42 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 42 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Duplex printing modes | Auto |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 520 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size) |
| Envelopes sizes | C5, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 24 - 90 g/m² |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Supported network protocols (IPv4) | Web Services, APIPA (Auto IP), ARP, BOOTP, CIFS Client, Custom Raw Port/Port 9100, DHCP, DNS Resolver, FTP Server, HTTP/HTTPS Server, ICMP, IPP/IPPS, LDAP, LLMNR Responder, LPR/LPD, mDNS, RARP, SMTP Client, SNMPv1/v2c/v3, SNTP Client, TELNET Server, TFTP Client and Server, WINS/NetBIOS Name Resolution |
| Supported network protocols (IPv6) | Web Services, NDP, RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR Responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port 9100, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS Server, TFTP Client and Server, ICMPv6, SNTP Client, LDAP |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, SNMPv3, SSL/TLS, WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Direct printing | |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor |
| Market positioning | Enterprise |
| Product colour | White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.5 " |
| Colour display | |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 90 W |
| Power consumption (off) | 0.02 W |
| Power consumption (printing) | 790 W |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Sound pressure level (printing) | 56.5 dB |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, XPS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 541 mm (21.1 ") |
| Height | 404 mm (15.76 ") |
| Package width | 556.3 mm |
| Weight | 28667 g (63.2 lbs) |
| Package depth | 627.4 mm |
| Package height | 632.5 mm |
| Package weight | 34065 g |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (CMY) | 5000 pages |
| Included cartridge capacity (black) | 6500 pages |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
