Back to Top
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Maximum duty cycle | 175000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 0 - 20000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 47 ppm |
| Warm-up time (from sleep mode) | 6.9 s |
| Time to first page (black, normal) | 5.4 s |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 4.2 mm |
| Booklet printing function | |
| Secure printing | |
| Duplex printing modes | Auto |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 650 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose tray |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Letterhead, Lightweight paper, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper, Rough paper |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Heavyweight paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Preprinted forms, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Paper tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 360 mm |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Supported network protocols (IPv4) | Y |
| Supported network protocols (IPv6) | Y |
| Security algorithms | FIPS 140-2, TLS |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Management protocols | TCP/IP: HTTP/HTTPS, IPP, LPR/LDP, Raw Socket Printing/Port 9100, IPv4/IPv6, MS Web Services WSD-Print, 802.1x, SNMP, ThinPrint, Universal Print, Bonjour |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Direct printing |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Grey, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Colour display | |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| Power consumption (standby) | 7.7 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Power consumption (printing) | 669 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Storage media | eMMC |
| Sound pressure level (printing) | 56 dB |
| Sound pressure level (duplex printing) | 55 dB |
| Sound pressure level (quiet mode) | 52 dB |
| Sound power level (printing) | 71 dB |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, PostScript |
| Number of bitmap fonts | 2 |
| Number of scalable fonts | 163 |
| Width | 399 mm (15.56 ") |
| Depth | 373 mm (14.55 ") |
| Height | 308 mm (12.01 ") |
| Package width | 430 mm |
| Weight | 15200 g (33.51 lbs) |
| Package depth | 470 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 18000 g |
| Safety guide | |
| Cartridge(s) included | |
| Quick start guide | |
| Documentation CD |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| PCL fonts | 94 |
| Watermark printing | |
| Country of origin | China |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.