Back to Top
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Maximum print height | 18 mm |
| Maximum printing width | 24 mm |
| Display | LCD |
| Display number of characters | 16 |
| Print preview | |
| Backlight display | |
| Display number of lines | 3 lines |
| PC connected | |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired |
| Label memory | 50 label(s) |
| Memory capacity | 280 characters |
| Maximum label length | 1 m |
| Autocutter | |
| Maximum label width | 24 mm |
| Number of label formats | 8 |
| Tape type | TZe |
| Number of styles | 11 |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 39, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 14 |
| Tape cutting | Automatic |
| Number of printing lines (max) | 7 |
| Image formats supported | BMP, JPG, TIF |
| Product colour | Black, White |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 143 mm (5.58 ") |
| Weight | 710 g (1.57 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
| Number of frames | 154 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
