Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Date & time printing | |
| Maximum print height | 9 mm |
| Maximum printing width | 12 mm |
| Minimum print length | 25 mm |
| Maximum print length | 0.499 m |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Supported paper width | 3.5, 6, 9, 12 mm |
| Tape type | TZe |
| Number of fonts | 23 |
| Tape cutting | Manual |
| Mobile operating systems supported | Android 4.1, Android 4.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Product colour | White |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | |
| Battery type | AAA |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 61 mm (2.38 ") |
| Height | 115 mm (4.49 ") |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 690 g |
| Cartridge(s) included | |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
