Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum print height | 15.8 mm |
| Maximum printing width | 18 mm |
| Display | LCD |
| Colour display |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired |
| Internal memory | 30 MB |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Product colour | White |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Width | 188 mm (7.33 ") |
| Depth | 177.8 mm (6.93 ") |
| Height | 71.12 mm (2.77 ") |
| Weight | 757 g (1.67 lbs) |
| Buttons | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
