Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | LCD |
| PC connected | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN |
| Maximum label width | 12 mm |
| Tape type | D1 |
| Number of styles | 6 |
| Underline | |
| Number of fonts | 6 |
| Product colour | Black, Silver |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 1 |
| Auto power off | |
| Rechargeable | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 102 mm (3.98 ") |
| Depth | 205 mm (8 ") |
| Height | 57 mm (2.22 ") |
| Weight | 323 g (0.71 lbs) |
| Mac compatibility | |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, XP Mac OS X 10.5+ |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Presentation box |
| Package weight | 840 g |
| Bundled software | Software 8 |
| Quick start guide | |
| Batteries included | |
| Cables included | USB |
| Charger |
| Label type | 6, 9, 12 mm |
| Quantity outer carton | 6 pc(s) |
| Height outer carton | 289 mm |
| Net weight of outer carton | 5.040 kg |
| Volume outer carton | 29.5900 L |
| Customs code | 8472907000 |
| Width outer carton | 256 mm |
| Country of origin | China |
| Depth outer carton | 400 mm |
| Gross weight of outer carton | 5.430 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package volume | 4.0584 L |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.