Back to Top
| Storage drive capacity | 16 GB |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Total installed storage capacity | 64 TB |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives installed | 4 |
| Supported storage drive types | HDD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Processor frequency | 2.04 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| iSCSI support | |
| Data link protocols | CIFS/SMB, AFP, FTP/FTPS/SFTP, NFS |
| Supported network protocols | TCP/IP |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Type | NAS |
| Backup function | |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Snapshot |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Power consumption (max) | 100 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 430.022 mm (16.77 ") |
| Depth | 430.022 mm (16.77 ") |
| Height | 44.196 mm (1.72 ") |
| Weight | 8477.641 g (18.69 lbs) |
| Package width | 309.88 mm |
| Package depth | 358.14 mm |
| Package height | 363.22 mm |
| Package weight | 12337.71 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.