Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certification | CE, 2011/65/EU ROHS 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 40 g (0.09 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.