Back to Top
| Cable length | 10.7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight | 1120 g (2.47 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.