Back to Top
| Cable length | 4.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| RoHS compliance | |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certification | CE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Weight | 213 g (0.47 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.