Back to Top
| Cable length | 0.6 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 26/30 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160,7680 x 4320 |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Bending radius (min) | 48 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.