Back to Top
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type D (Micro) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.