Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160,7680 x 4320 |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Certification | 2011/65/EU ROHS 2, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 70 g (0.15 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| 60 | |
| Polyvinyl chloride (PVC) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.