6ft Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet - 4K 60Hz
These cables are ideal for HD Blu-ray and HD DVD video, with resolutions up to 4K60 (4096 x 2160), bandwidths up to 18 Gbps, HDR for higher contrast ratios and vivid colors, and 32 uncompressed digital audio channels to provide crystal-clear sound, making them perfect for home theater applications or digital signage.
These cables are designed to exceed the highest measure of HDMI performance and will enhance video experiences with higher resolutions, increased speeds, and sharper images. They are also backward compatible with previous HDMI specifications for existing HDMI devices.
They also deliver dual video streams, so that two videos can be viewed simultaneously on a single display.
Each length of these cables has been tested to deliver the full 18 Gbps bandwidth required by the specifications for Premium High Speed HDMI certification.
Component A
Component B
- Insulation NO of wire: 4
- Insulation Material: HDPE
- Insulation OD: 0.56mm ± 0.05mm
- Insulation Thickness: 0.15mm
- Supports resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) at 60hz 4:4:4, including 3D and dual video streams (Dual View)
- Data speeds up to 18.0Gbps
- Supports full HD Blu-ray and HD DVD video
- Supports 8, 10, 12, & 16bit per channel deep color
- Supports up to 32 audio channels and a 1536kHz audio sampling rate
- Supports DTS-HD Master Audio™, Dolby TrueHD™, DTS, Dolby AC3 & DSD Audio
- Supports extended CEC (Consumer Electronics Control) commands and functions, HDMI
Ethernet Channel (100Mbits/s), and ARC (Audio Return Channel)
- HDMI 2.0, full HD Blu-ray Disc & HD DVD video, auto lip-sync, Audio Return Channel(ARC), Dual Video Streams( Dual View), Perceptual Quantizer (PQ) HDR OETF (SMPTE ST 2084), Hybrid Log-Gamma (HLG) HDR OETF, Static HDR metadata (SMPTE ST 2086)
- UHD 4Kx2K@60Hz 4:4:4, resolutions up to 4096 x 2160p (4K x 2K)
- Color Format: Y CbCr 4:4:4, Y CbCr 4:2:2, Y CbCr 4:2:0
- Color Depth: 8, 10, 12, & 16bit per channel deep color
- Color Space: SMPTE 170M, ITU-R BT.601, ITU-R BT.709, sRGB, xvYCC, sYCC, Adobe ycc601, Adobe RGB, ITU-R BT.2020
- DVD Audio, Super Audio CD (DSD), Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital/Digital Plus, MPCM, DSD, DST, Dolby Atnos, DTS:X
- Maximum Audio Channels: 32
- Up to 1536kHz audio sample frequency for the highest audio fidelity
- 18Gbps bandwidth for high speed data transfer
- HDMI-CEC system control compatibility
- HDMI Ethernet Channel: 100Mbits/s (when used with HDMI Ethernet channel supported source and sync equipment)
- Conductor Constitution: 1/0.254 (30AWG)
- Conductor Material: Tinned Copper
- Conductor Cabling OD: 0.254mm
- Cabling Filler: Filler
- Cabling AL/Mylar: AL Face Outside
- Cabling Braid Constitution N/mm: 16/9/0.10
- Cabling Braid Material: Tinned Copper Wire
- Cabling Braid Coverage %: 85%
- Jacket OD: 6.0mm ± 0.20mm
- Jacket Material: PVC (CL2)
- Jacket Thickness: 0.75mm
- Minimum Bend Radius: 60mm
- Marking: Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet E468040 (UL) CL2 75°C 30AWG E468039 (UL) CMG c(UL) 75°C FT4 30AWG
- Product is CE marked and conforms to 2011/65/EU RoHS2
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| RoHS compliance | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital AC3, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Certification | CE UL c(UL) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 117 g (0.26 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.