Back to Top
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Plug and Play | |
| Country of origin | China |
| Certification | Meets ROHS, FCC, and CE EMI requirements |
| Compatible products | ALL |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight | 282 g (0.62 lbs) |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.