Back to Top
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Cable length | 3 m |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 34 |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Input voltage | 3 V |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 30.7 x 12.7 x 6.6 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 30.7 x 12.7 x 6.6 mm |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Weight | 249 g (0.55 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable type | Round cable |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.