Back to Top
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black, Grey |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 0.12 A |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 230 g (0.51 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| CE, REACH, RoHS | |
| 0 - 40 | |
| -20 - 60 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.