Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160,5120 x 2880,7680 x 4320,10240 x 4320 |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Colour depth | 16 bit |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Certification | ATC, CL, Prop 65, UL |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 113 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y | |
| 20 x 37 x 10 | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| 20 x 37 x 10 | |
| CE, RoHS | |
| 100 Ω | |
| 4:4:4 | |
| 3 | |
| 24.1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.