Back to Top
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 32 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| 3D | |
| HDMI Ethernet channel | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| HDCP | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Weight | 127 g (0.28 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| CE, RoHS | |
| 4:4:4 | |
| 20 x 10 x 23.6 | |
| 20 x 10 x 23.6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.