Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| USB connectivity |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Fan diameter | 40 mm |
| Key lock | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, UL, CE, RCM |
| SATA connector insertion cycles | 50000 |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 1130 g (2.49 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 172 mm (6.71 ") |
| Height | 41 mm (1.6 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.