Back to Top
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 15 mm |
| Hot-swap |
| USB connectivity |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | HDD, Power |
| Material | Metal |
| Fan diameter | 80 mm |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| SATA connector insertion cycles | 10000 |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Power source type | DC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 1460 g (3.22 lbs) |
| Width | 157.9 mm (6.16 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 84 mm (3.28 ") |
| Package weight | 1790 g |
| Manual | |
| Screws included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
