Back to Top
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Maximum storage capacity | 18 TB |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product type | HDD enclosure |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Activity, HDD, Heating |
| Chipset | ASMedia |
| Power source type | AC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Package width | 266.7 mm |
| Package depth | 317.5 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 5896.7 g |
| Screws included | |
| Screwdriver included | |
| Cables included | AC, USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.