Back to Top
| Hub interfaces | DisplayPort, HDMI, RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 2.0 Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ports quantity | 7 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5588 m |
| Power supply type | USB |
| Power supply | 90 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Other operating systems supported | Android |
| Width | 345.44 mm (13.47 ") |
| Depth | 81.28 mm (3.17 ") |
| Height | 17.78 mm (0.69 ") |
| Weight | 385.55 g (0.85 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| 1 | |
| 10,100,1000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.