Back to Top
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 2.0 Type-B |
| Ports quantity | 4 |
| Terminal block port |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Surge protection | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, TAA, RoHS |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Input current | 2 A |
| Input voltage | 7 - 48 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 55 mm (2.15 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Weight | 350 g (0.77 lbs) |
| Package width | 149 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 550 g |
| Manual | |
| DIN rail kit included | |
| Cables included | USB |
| Chipset | Genesys Logic - GL852GT |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
