Back to Top
| Housing material | Plastic |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl u0421hloride (rPVC) |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Silver |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 10 m |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Power supply type | DC |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Input current | 0.6 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 4 A |
| Plug type | Type H |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70 % |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1000 g |
| AC adapter included |
| Master carton width | 250 mm |
| Master carton length | 425 mm |
| Master carton height | 360 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Chipset | VIA Labs - VL817 |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC) | |
| Y | |
| Nickel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
