Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Ports quantity | 4 |
| DC-in jack | |
| Terminal block port |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| LED indicators | Power, USB |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 59.6 mm (2.32 ") |
| Height | 23.5 mm (0.92 ") |
| Weight | 480 g (1.06 lbs) |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 1350 g |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| Chipset | VLI VL810 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
