Back to Top
| Serial ports quantity | 1 |
| Throughput data rate | 230 Kbit/s |
| Serial interface type | RS-232/422/485 |
| Surge protection voltage | 4 kV |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Input voltage | 9 - 30 V |
| Power consumption | 0.5 mA |
| Link/Act LED |
| Dimensions (WxDxH) | 43 x 94 x 23 mm |
| Weight | 65 g (0.14 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Supported network protocols | TCP/UDP, UDP Multicast, Telnet, Reverse Telnet, RFC2217, DHCP/RARP/ARP-Ping |
| Compatible operating systems | AIX, HP-UX, Linux, SCO OpenServer 5, SCO OpenServer 6, Solaris Intel, Solaris SPARC, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Vista |
| Certification | FCC Part 15 Subpart B (Class A), EN55024, EN55022 (Class A), EN61000-3-2,3 |
| Safety | UL 60950, EN60950, CAN/CSA C22.2 No.60950 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.