MSI Gaming Desktop AEGIS RS 11TE-206US Intel Core i7 11th Gen 11700KF (3.60GHz) 16GB DDR4 1 TB PCIe SSD NVIDIA GeForce RTX 3080 Windows 10 Home 64-bit
Wield the power and become the world's best with the Aegis RS. Packed with up to the latest 11th Gen. Intel® Core™ i9 processor and NVIDIA® GeForce® RTX graphics cards, it's the most powerful gaming desktop designed for Esports that delivers an exceptional gaming experience.
MSI desktops contain MSI quality components from top to bottom. From the power supply to the motherboard to the graphics card, to liquid cooling. These standard, non-proprietary PC components make it easy to upgrade down the line, extending the lifespan of the system considerably. Adding storage for games and increasing FPS by replacing the graphics card will be easy to do when the time comes.
The GeForce RTX™ 30 series delivers ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA's 2nd gen RTX architecture. The GeForce RTX™ 30 series is built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. RTX graphics bring together real-time ray tracing, artificial intelligence, and programmable shading.
The latest 11th Gen Intel Core processor features an innovative new architecture that reimagines intelligent performance (AI) to put users in control of real-world experience that matter most to them.
At the foundation of the system is a durable high-performance MSI Z590 motherboard made for gaming. Decades of high-performance MSI motherboard engineering have resulted in a design capable of sustaining intense loads for extended periods of time.
Read and write your files over USB faster than ever. MSI PRO series motherboards offer a wide variety of options to connect and boost your USB devices, delivering 10Gbps transferring speed by both USB 3.2 Gen 2 Type-A and Type-C.
With the built in RGB lighting, animate and take your gaming experience to the next level by simply pressing the MSI LED button.
Supplement your gaming experience with gaming grade MSI mouse and keyboard. The perfect storm of MSI gaming peripherals and Aegis RS delivers users a pro-level gaming environment.
Engineered with OMRON switches that last over 10 million clicks and a Pixart optical sensor that delivers up to 5000 DPI, the GM11 provides pin-point level of precision in the heat of battle.
MSI desktops are some of the first to be equipped with Wi-Fi 6E, capable of operating in the 6GHz band. WI-FI 6E Delivers insanely fast data output for video streaming, virtual reality and other wireless experience. Keeping the network stable even when shared, with outstanding throughput and lower latency compared to the previous gen, wireless gaming has never been better.
MSI's exclusive Dragon Center software helps you control and customize your MSI desktop the way you want. Monitor, adjust and optimize easily through one unified system.
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | i7-11700KF |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Configurable TDP-down | 95 W |
| Configurable TDP-down frequency | 3.1 MHz |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics adapter memory | 10 GB |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,25000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Combo headphone/mic port |
| Chassis type | Desktop |
| Product colour | Black |
| Motherboard chipset | Intel Z490 |
| Audio chip | Realtek ALC892 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product type | PC |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Embedded options available | |
| Intel 64 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Idle States | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power supply | 750 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Width | 203.2 mm (7.92 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 431.8 mm (16.84 ") |
| Weight | 13154 g (29 lbs) |
| Display included |
| Processor manufacturer | Intel |
| NVIDIA | |
| Intel Core i7-11xxx |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
