Tablet Holder Wall Pro
A safe tablet holder that provides a stylish and sturdy solution for your home or office space.
This universal tablet holder by Durable allows for a wide range of multifunctional applications, such as industrial use in production plants, but also in the private sector, thus ensuring high levels of flexibility.
Features a durable design and won't scratch doors or windows, meaning you can mount it on practically any smooth surface.
A support arm with a variable angle offers multiple options for interactive use including data input for the best possible results when the tablet is hung on a wall, placed underneath a cabinet or placed on a desk/table.
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Proper use | Indoor |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Silver |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Steel |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Device mount type | Clamp mount |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Arm pivot angle | 88 \u00b0 |
| Built-in charger |
| Minimum device width | 160 mm |
| Maximum device width | 275 mm |
| Minimum screen size compatibility | 7 " |
| Maximum screen size compatibility | 13 " |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.