Back to Top
| Label colour | Black on white |
| Ultraviolet (UV) resistant | |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Oil-resistant | |
| Water-resistant | |
| Print technology | Thermal Transfer |
| Chemical-resistant | |
| Suitable for textured surface | |
| Heat-resistant | |
| Material | Vinyl |
| Cold-resistant | |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | UL 969 |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| RoHS compliance |
| Package type | Box |
| Tape width | 24 mm |
| Tape length | 7 m |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Pallet width | 800 mm |
| Pallet length | 1200 mm |
| Pallet height | 1165 mm |
| Pallet weight | 235730 g |
| Quantity per pallet | 63 pc(s) |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.