Back to Top
| Screen size compatibility | 300 - 300 " |
| Projection distance | 0.89 - 9.12 m |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Projection technology | 3-Chip DLP |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Keystone correction, horizontal | 30 ° |
| Projection modes | Ceiling, Front, Rear |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 16.9 - 20.28 mm |
| Throw ratio | 1.48 - 177 |
| Analog signal format system | NTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL 60, PAL M, PAL N, SECAM |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Headphone outputs | 2 |
| Microphone in | |
| PC in (D-Sub) | |
| Serial interface type | RJ-45, RS-232C |
| AC (power) in | |
| DVI port | |
| Composite video in | 1 |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Portable |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Noise level | 37 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 16 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (max) | 345 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (economy mode) | 235 W |
| Packaging content | PowerLite 118 projector, power cord, computer cable (VGA), projector remote control, batteries, user manual CD, software CD, Quick Setup Sheet, warranty card, password protect sticker |
| Lamp power | 210 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 294.64 mm (11.49 ") |
| Depth | 259.08 mm (10.1 ") |
| Height | 91.44 mm (3.57 ") |
| Weight | 2800 g (6.17 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Manual | |
| Cables included | AC, VGA |
| Lamp | |
| 17000 | |
| 17000 | |
| 10000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.