Back to Top
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Projection distance | 0.9 - 2.2 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | DMD |
| Zoom ratio | 2.0:1 |
| Zoom capability | |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 22000:1 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -40 - 40 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -40 - 40 u00b0 |
| Matrix size | 0.65 " |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 15000 h |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 10.2 - 12.24 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.6 - 2.78 |
| Throw ratio | 1.48-1.62 |
| Offset | 105 % |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| Composite video in | 1 |
| PC Audio in | |
| Serial interface type | RS-232 |
| HDMI version | 1.4 |
| AC (power) in | |
| PC Audio out |
| Smart TV | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Presentation |
| Noise level (economic mode) | 25 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, IND, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Number of OSD languages | 20 |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Noise level | 34 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 5 W |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | White |
| Placement | Desktop, Ceiling |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 310 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Interactive |
| Lamp power | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 309 mm (12.05 ") |
| Depth | 234 mm (9.13 ") |
| Height | 115 mm (4.49 ") |
| Weight | 2700 g (5.95 lbs) |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 337 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 3800 g |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, VGA |
| Manual |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
