Back to Top
| Solid-state drive capacity | 4000 GB |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Product colour | Black |
| Protection features | Crash proof |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Width | 55.5 mm (2.16 ") |
| Height | 11 mm (0.43 ") |
| Weight | 83 g (0.18 lbs) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.