Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 1950 MB/s |
| Hardware encryption | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Protection features | Drop proof |
| Certification | CE, BSMI, KC, VCCI, RCM, FCC, IC, UL, TUV, CB, EAC, UKCA, BIS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 14 mm (0.55 ") |
| Height | 60 mm (2.34 ") |
| Weight | 122 g (0.27 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.