Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 2000 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 69.54 mm (2.71 ") |
| Depth | 32.58 mm (1.27 ") |
| Height | 13.5 mm (0.53 ") |
| Weight | 28.9 g (0.06 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.