Back to Top
| Solid-state drive capacity | 4000 GB |
| Password protection | |
| Hardware encryption | |
| Security algorithms | AES |
| USB connector | USB Type-A to USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Width | 16.5 mm (0.64 ") |
| Depth | 122 mm (4.76 ") |
| Height | 77 mm (3 ") |
| Weight | 272.1 g (0.6 lbs) |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.