Back to Top
| Firewall throughput | 15 Mpps |
| Firewall throughput | 20000 Mbit/s |
| IPSec VPN throughput | 11.5 Gbit/s |
| IPS/IDS throughput | 2600 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 1000 Mbit/s |
| Security policies (max) | 10000 |
| Firewall latency | 5 µs |
| Heat dissipation | 119.77 BTU/h |
| Noise level | 40.4 dB |
| Concurrent SSL/VPN connections (default) | 135000 |
| Concurrent SSL/VPN connections (maximum) | 16000 |
| Active TCP connections (max) | 56000 |
| Domains quantity | 10 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 12 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| Ethernet DMZ ports quantity | 2 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.5 A |
| Power consumption (max) | 38.7 W |
| Power consumption (typical) | 35.1 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2250 m |
| 25 | |
| 44 | |
| 432 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
