Back to Top
| Firewall throughput | 10000 Mbit/s |
| VPN throughput | 6500 Mbit/s |
| IPS/IDS throughput | 1400 Mbit/s |
| Maximum firewall connections | 1500000 |
| Maximum firewall connections per second | 35000 |
| Heat dissipation (no load) | 63.8 BTU/h |
| Heat dissipation | 63.1 BTU/h |
| Certification | FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB, USGv6/IPv6 |
| Security algorithms | IPSec |
| Firewall security | Y |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet DMZ ports quantity | 1 |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Rack mounting | |
| Form factor | Desktop |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 10.17 W |
| Power consumption (max) | 18.7 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 1 |
| Sustainability certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UL, VCCI, cUL |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2250 m |
| Width | 216 mm (8.42 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 38.5 mm (1.5 ") |
| Weight | 1010 g (2.23 lbs) |
| Quick start guide |
| 6.5 | |
| 10 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
